Последни вести

Најважни вести

Почна вакцинацијата на граѓаните над 77 години со „Астра Зенека“

Вратите за лицата над 77 години кои добиле термин за вакцинација преку системот Мој Термин ги отв...

Оптимизам по средбата на Заев со АА и Алтернатива за законот за државјанство

По средбата Заев изјави дека верува дека ќе се изнајде решение за проблемот со немањето државјанс...

„Само Вистина“ вечерва со Стевчо Јакимовски и Зоран Иванов

Драги пријатели дали државјанствата ќе го блокираат Собранието, вечерва во Само Вистина, со Стевч...

Од 14 мај Грција ги отвора границите за нашите граѓани со негативен ПЦР или потврда за вакцина

Од 14 мај Грција ги отвора границите за нашите граѓани со негативен ПЦР или потврда за вакцина

Посочи дека утрово во разговор со грчкиот миинистер за туризам Харис Теохарис, во рамки на епидемиолошката слика и мерките во двете земји, Грција има во план да ги отвори  двете границите за Македонија на 14 мај, но за ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1581 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1581 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 927 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за зд...

Маркел, Макрон и Путин на видео средба за вакцината „Спутник V“

Маркел, Макрон и Путин на видео средба за вакцината „Спутник V“

„Тројцата лидери зборуваа преку видео-врска за руската вакцина“, изјави портпаролот на Меркел, Штефен Зајберт. „Спутник“ допрва треба да биде одобрена од Европската агенција за лекови. Зајберт вели дека...

Осум месеци затвор за Бетим Касами, учесник во протестите против пресудата за случајот ,,Монстр

Осум месеци затвор за Бетим Касами, учесник во протестите против пресудата за случајот ,,Монстр

 Обвинетиот Бетим Касами, е осуден на казна затвор од осум месеци за насилните настани од 26 февруари кога се протестираше против пресудата за случајот „Монструм”. Судот при одредување на казната, рече дека ја им...

До петок топло, за викендот дожд, грмежи и ветер

До петок топло, за викендот дожд, грмежи и ветер

Синоптичарите најавуваат и грмежи и засилен ветер. Поради продор на постудена воздушна маса во недела на планините и на некои повисоки места се очекуваат врнежи од снег и позначително опаѓање на дневните температури.

Филипче: Регистриран случај на девојка со тромботичен ефект поврзуван со примена на вакцина

Филипче: Регистриран случај на девојка со тромботичен ефект поврзуван со примена на вакцина

Кај нас е регистриран случај на девојка која има 28 години со таков тромботичен ефект кој се поврзува со примена една доза на вакцината „Астра Зенека" во Србија. Таа од вчера е на болничко лекување. Тромботичниот ефект...

Филипче: Вакцинацијата на постарите граѓани со „Астра Зенека" се одвива добро

Филипче: Вакцинацијата на постарите граѓани со „Астра Зенека" се одвива добро

Вакцинацијата почна во најголем број од градовите, а во останатите, односно во помалите градови во здравствените домови ќе започне во петок. Нашите информации се дека досега целокупниот процес се одвива добро. Нема некакви пробле...

ЈСП: Од утре студентите треба да поседуваат заверен билет за 2021

ЈСП: Од утре студентите треба да поседуваат заверен билет за 2021

Во спротивно, во случај на линиска контрола, ќе им биде издаден записник (казна). Во замена на билет не се признаваат индекс, потврда за студент и слично. Денеска, среда (31.03.2021 год) истекува рокот за продолжување на ва...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube